JOSEPH HAYDN / Veda Senfonisi (No.45) hikayesi

JOSEPH HAYDN / Veda Senfonisi (No.45) hikayesi


Joseph Haydn  (1732-1809)
VEDA SENFONİSİ (NO.45)

1761 yılında  Prens Anton Esterhazy’nin sarayına orkestra yöneticisi olarak atanan Haydn, otuz yıldan fazla  ailenin hizmetinde müzik hayatına devam eder. Görevi, ailenin istekleri doğrultusunda müzik bestelemektir. Aslında yaşadığı bir nevi kölelik hayatıdır. Zira  ünü dünyaya yayılıp çok sayıda davet almasına rağmen Viyana dışına bile çıkmasına müsade edilmemektedir. 
1700'lerin sonundaki çetin geçen bir kış mevsiminde canına tak eder. Sadece kendisi için değil, izinlerini kullanmadıklarından  yorgunluktan bitap düşmüş orkestra müzisyenleri adına da   Prens Nikalaus Esterhazy'e iyi bir ders vermeye karar verir. Elbette bunu müzik yolu ile ve kendine yakışır şekilde yapacaktır.
Prensin davetlileri için düzenlediği bir gecedir. Davetliler Haydn'in müzüik şöleni dinlemek için heyecanlı ve hevesli, prens ise dünyaya nam salan büyük şefi vasıtasıyla gururludur. Haydn'in yeni bestesi olan 45 numaralı senfonisi ile başlanacaktır. 
Orkestra ve şef Haydn yerini alır, müzik başlar. Prens ve davetliler pür dikkattir. Eser yüksek ritimde  icra edilmeye başlanır, ancak icra sürerken her bölümde iki yada üç müzisyen bitap görüntüde sahneyi terk etmeye başlar. Ritim gitgide düşen bir seyirdedir. Prens bir bir sönen mumların ve sahneden ayrılan müzisyenleri şaşkınlıkla izlemektedir. Gidişat sahnede Şef haydn ve bir kemancı kalıncaya kadar devam eder.  
45 numaralı senfonisi ile Haydn; müzisyen arkadaşlarının yorulduklarını ve kış mevsiminde şehirdeki ailelerinin yanına dönmek istediklerini Prens Esterházy’e hikaye eder.  Prens, misafirlerinin gözü önünde mesajı alır ve onlara izin verir.